Właściciel smartfona najczęściej dowiaduje się o uszkodzeniu mikrofonu w momencie, gdy osoba, do której dzwoni, nie słyszy go. W takiej sytuacji zwykle najpierw próbuje się rozwiązań najprostszych – rozłączenia się i ponownego wybrania numeru lub wyłączenia i włączenia telefonu. Pierwsze rozwiązanie zadziała, jeżeli problem wynikał z powodu słabego zasięgu lub innych nieprawidłowości leżących po stronie operatora komórkowego, a drugie – gdy zawiódł system operacyjny telefonu. W sytuacji, gdy oba rozwiązania nie rozwiązują problemu niedziałającego głośnika, zwykle element jest uszkodzony.
– Reklama –
Uszkodzenie głośnika może pojawić się zarówno w kilkuletnich smartfonach, jak i w nowych modelach, np. w wyniku upadku. Rzadko zdarza się, by mikrofon przestał działać bez winy użytkownika – wady ukryte części stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich przypadków niedziałania mikrofonu. Właściciele smartfonów zwykle nie powinni liczyć na możliwość naprawy mikrofonu na gwarancji. Serwis zazwyczaj odmawia wykonania takiej usługi i dokonuje usunięcia usterki jedynie po opłaceniu przez właściciel sprzętu kosztów zakupu i założenia nowej części.
Koszt wymiany mikrofonu
W niektórych modelach smartfonów koszt wymiany mikrofonu jest niewysoki – za 100-200 zł można zamówić nową, oryginalną część i cieszyć się działającym telefonem. W przypadku modeli rzadkich lub dość starych, zakup części zamiennej może być utrudniony, przez co koszt naprawy wzrośnie nawet dwukrotnie, a dodatkowo pojawi się konieczność długiego oczekiwania na naprawę z powodu utrudnionego dostępu do nowego mikrofonu. Po kilku latach użytkowania smartfona może się ponadto okazać, że koszt naprawy elementu jest wyższy niż aktualna wartość telefonu.
Aby zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami wymiany mikrofonu w smartfonie, warto zakupić polisę mobile phone insurance. Tego typu ubezpieczenie można nabyć w momencie zakupu sprzętu bądź też nieco później. Co ciekawe, zakup ubezpieczenia zalecają nawet sami producenci smartfonów, wskazując na to, iż delikatne sprzęty często ulegają awariom na skutek uszkodzeń mechanicznych, których skutków nie obejmuje gwarancja.